Tworzenie nazw firm
baza wiedzy

Jaka powinna być nazwa twojej firmy

Nazwa jest podstawowym elementem reprezentującym daną firmę. To dzięki nazwie klient identyfikuje się z marką, szczególnie w pierwszej fazie zapoznawczej. Dlatego też bardzo ważne jest, aby znaleźć chwytliwą nazwę dla firmy. Jakie cechy powinna zatem spełniać dobra nazwa?


Jakie wymogi powinna spełniać dobra nazwa? 

Przyjmuje się, że chwytliwa nazwa dla firmy powinna być krótka, a zarazem charakterystyczna, aby łatwo było ją zapamiętać. Warto, więc przy tworzeniu nazwy pamiętać o kilku wskazówkach:

  • Wymogi prawne - Przede wszystkim warto zapoznać się z wymogami prawa. Różne są bowiem wymogi dla spółek kapitałowych, osobowych, czy cywilnych.
  • Odpowiedni przekaz – Na początku warto też odpowiedzieć sobie na kilka pytań i określić grupę docelową, na przykład, czy będą to młodzi, czy starsi ludzie, bardziej, czy mniej zamożni itd. Dobrze jest, aby nazwa firmy była w pewien sposób kojarzona z oferowanym zakresem usług. Pozwala to bowiem na znacznie szybszy proces identyfikacji przez klientów nazwy z konkretną firmą.
  • Poprawność językowa i gramatyczna – Przyjmuje się, że dobra nazwa dla firmy powinna mieć poprawną formę gramatyczną i ortograficzną. Nie powinna także zawierać wulgaryzmów ani zwrotów powszechnie uznawanych za obraźliwe. 
  • Uniwersalność językowa – Każdy przedsiębiorca powinien podjąć decyzję, czy planuje tylko działalność krajową, czy też bierze pod uwagę możliwość poszerzenia zakresu swoich usług w skali międzynarodowej. Dlaczego jest to tak ważne i jak nazwać firmę o międzynarodowym zakresie działania? W tym wypadku należy pamiętać o tym, aby nazwa była uniwersalna w wielu językach. Pierwsza sprawa dotyczy użycia polskich znaków, które dla obcokrajowców będą problematyczne i trudne zarówno w pisowni, jak i wymowie, dlatego właśnie dobrze jest ich unikać. Kolejnym aspektem, który może mieć miejsce w przypadku niewystarczającej analizy nazwy międzynarodowej, są tak zwane wpadki nazewnicze. Zdarza się bowiem tak, że dana nazwa może mieć inne znaczenie w językach obcych. Przykładem takiej sytuacji, kiedy nazwa zyskała wstydliwy wydźwięk, są firma Chevrolet, która wypuściła na rynek model samochodu Chevrolet Nova, co w języku hiszpańskim oznaczana „nie jedzie” oraz znana już powszechnie kontrowersyjna nazwa firmy oświetleniowej Osram. 

jaka musi być nazwa dla firmy

  • Dostępność domen – Niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy wybrana nazwa może funkcjonować pod adresem www., czyli inaczej mówiąc, czy dana domena jest jeszcze dostępna. Można to sprawdzić między innymi na stronach, które oferują sprzedaż domen internetowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach marketing internetowy ma naprawdę ogromny potencjał. Brak powiązania nazwy z domeną internetową będzie się zatem wiązał z ogromnymi stratami.
  • Kontrola dostępności znaków towarowych – Przez znak towarowy rozumiemy każde oznaczenie, dające przedstawić w postaci graficznej, które będzie stanowiło odróżnienie produktów i usług jednej marki od tych oferowanych przez konkurencję. Rejestrowane znaki towarowe często mają postać słowną lub graficzno-słowną, wykorzystując tym samym właśnie nazwę firmy. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretną nazwę, dobrze jest sprawdzić, czy taki znak towarowy nie jest jeszcze zastrzeżony.
  • Slogan – Dobrym posunięciem jest dołączenie do nazwy sloganu, tak jak zrobiły to na przykład firma Nike – just do it! albo Ikea – Ty tu urządzisz. Zabieg ten pozwala na pozyskanie większej sympatii i zaangażowania emocjonalnego ze strony odbiorców. 

 

Czego należy unikać przy tworzeniu chwytliwej nazwy?

Nie ma dokładnej recepty na to, co jest dobre i na pewno się sprawdzi a co nie... Jest jednak kilka kwestii, których lepiej unikać:

  • Chwilowe trendy - W latach 90. dosyć powszechna była tendencja nadawania nazw z charakterystycznymi końcówkami np. -pol, -ix, ex. W ten sposób powstało mnóstwo nazw typu Drutex, Trumex, czy Mięs-pol.  Obecnie co prawda odchodzi się już od tego trendu, jednak na rynku obecnych jest wciąż wiele nazw firm pochodzących z tamtego okresu.

 

jaka musi być nazwa dla firmy

 

  • Polskie znaki – Jak już wspominałam powyżej polskie znaki, są bardzo problematyczne zarówno pod względem pisowni, jak i wymowy przede wszystkim dla obcokrajowców, ale nie tylko. Kolejnym powodem, dla którego należy ich unikać, jest ich problematyczne użycie w przypadku domen internetowych, dlatego też jest to zabieg właściwie niepraktykowany.
  • Powtarzalność nazw – Nie warto tworzyć nazw podobnych do tych, które już istnieją. Niektórzy robią tak celowo, aby wybić się na renomie innej, znanej już firmy, jednakże należy pamiętać, że jest to działanie na granicy przyzwoitości. A w przypadku gdy firma, na której się wzorujemy, posiada zastrzeżony znak towarowy, jest to działanie nawet na granicy prawa.

 

Wymogi formalne rejestracji nazw dla firm

Wyboru nazwy oraz jej rejestracji dokonujemy już na samym początku. Należy wziąć pod uwagę, że każda forma prawna ma inne wymogi co do tworzenia nazw. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwę podajemy na druku CEIDG podczas rejestracji przedsiębiorstwa.

Elementem obowiązkowym, jaki musi się pojawić jest podanie imienia i nazwiska na dowolnym miejscu w nazwie. Cała reszta natomiast jest już elementem dowolnym, zależącym właściwie tylko od naszej kreatywności. 

Czy zarejestrowaną w ten sposób na samym początku działalności nazwę można zmienić? Tak! Często bywa tak, że pierwotnie wymyślona nazwa nie przynosi nam oczekiwanych efektów albo chcemy po prostu zmienić profil naszego przedsiębiorstwa. Zmiany takiej dokonujemy również na druku CEIDG w terminie do 7 dni od zaistnienia konkretnej zmiany. Co więcej, zgłaszanie wszelkich zmian na drukach CEIDG jest wolne od dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że zmianom mogą podlegać jedynie elementy obligatoryjne natomiast imię oraz nazwisko właściciela musi pozostać bez zmian (wyjątkiem jest zmiana nazwiska np. poprzez zawarcie małżeństwa). 

Podsumowując, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem reprezentującym firmę, jest jej nazwa. Stanowi ona pierwszy przekaz, jaki kierowany jest w kierunku potencjalnych odbiorców. Warto zatem wybrać dla swojej firmy dobrą nazwę. Nie ma co prawda gotowego przepisu, jak nazwać firmę, ale korzystając z powyższych wskazówek, na pewno uda się stworzyć coś odpowiedniego.

Oceń ten artykuł:

Jak stworzyć nazwę marki?

Tworzenie nazw firm
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm